Dalia zdradza kulisy powstawania bielizny.

Polub i udostępnij:
Pin Share

Biustonosz i figi to podstawa kobiecej garderoby. Zakładamy je codziennie, dopasowując jedynie model i kolor do okazji, stylizacji a czasem także nastroju. A czy kiedykolwiek zastanawiałaś się jak powstaje bielizna? Z jakich elementów składa się biustonosz? Co jest w nim najważniejsze, byś czuła się w niej zmysłowo i zdrowo? Marka Dalia zdradza bieliźniarskie sekrety.

Konstrukcja jako baza

Zacznijmy od konstrukcji. To najistotniejsza część biustonosza. Od niej zależy jak będą wyglądały nasze piersi. Konstrukcja podtrzymuje i kształtuje biust. Szczególnie panie noszące większy rozmiar docenią jej rolę. Od tego w jakim stanie i rozmiarze są nasze piersi zależy jaki rodzaj konstrukcji będzie nam najbardziej odpowiadał i najkorzystniej wpłynie na nasz wygląd. Pierwsze konstrukcje marki Dalia są dziełem założycielki firmy, pani Stanisławy Włodarczyk, która projektując bieliznę dostrzegła, że kobiety często nie mogą znaleźć biustonosza, który utrzymałby nawet duży biust, a jednocześnie sprawił, że poczują się kobieco i seksownie.

Dziełem pani Stanisławy jest m.in. konstrukcja K24, która ponosi biust, dodatków za sprawą pionowych cięć na dole miseczek modeluje piersi w krągłe jabłuszka. Do dziś jest najpopularniejszą konstrukcją marki. Innym projektem, cenionym przez klientki, jest konstrukcja K26 o kroju w kształcie tulipana. Dół miseczki podszyty jest cienkim tiulem, który wraz z pionowym cięciem dobrze podtrzymuje nawet obfity biust. Konstrukcja wraz z obwodem biustonosza bierze na siebie cały ciężar biustu, utrzymuje go i unosi, modelując tym samym sylwetkę. Zapewnia nie tylko piękny i ponętny wygląd, ale także nie jako wymusza wyprostowaną postawę ciała, odciążając kręgosłupa.

Biustonosz w godzinę.

Czy wiesz ile czasu potrzeba, by uszyć jeden biustonosz? Jak zdradza Urszula Pindelska, konstruktorka marki Dalia, w etapie projektowania na wykrojenie i uszycie jednego biustonosza dwie osoby, czyli konstruktorka i projektantka, potrzebują aż godziny. Inaczej sprawa wygląda już przy produkcji. Biustonosze są w pierwszej kolejności wykrawane, a następnie przekazywane do szwalni, gdzie za każdy element całości biustonosza odpowiada inna osoba – miseczki, odwód, ramiączka, koronki – i finalnie zszycie całości. Ostatnim etapem jest kontrola jakości. Każdy produkt, zanim wyjdzie ze szwalni i trafi do magazynu i sklepów, jest dokładnie sprawdzany. W procesie produkcji czas uszycia jednego biustonosza można oszacować na około 20 minut.

1 stanik = 70 m nici

Oczywiście każdy zaprojektowany przez markę model jest inny, jednak średnio do uszycia jednego biustonosza zużywa się ok 70 m nici, około 1 m haftu i 6 cm mikrofibry. Na sam biustonosz składa się kilkanaście różnych elementów. Podstawę stanowi miseczka i podkład do niej. Następnie wyróżniamy duży bok (materiał dookoła miseczki) i mały bok (materiał na plecach) oraz podkład pod mały bok. Kolejne elementy to środek i podkład pod środek, ramiączka, regulatory, haftki, fiszbiny pod miski, fiszbiny boczne i gumki obszywkowe. Razem to 13 elementów w podstawowym modelu! Na uszycie klasycznych fig potrzeba średnio 30 m nici, ok 12 cm mikrofibry oraz od 30 do 125 cm haftu – w zależności od projektu i rozmiaru.

Stabilny podkład i delikatny haft

Wszystkie elementy biustonosza nie spełniałyby dobrze swojej roli, gdyby nie odpowiednie materiały zastosowane przy produkcji. Muszą zapewnić skórze oddychanie, być elastyczne, a jednocześnie stabilnie podtrzymywać biust. Powinny także być trwałe i nie rozciągać się pod wpływem ciężaru piersi. Materiał do każdego biustonosza dostosowujemy indywidualnie, w zależności od projektu, konstrukcji i rozmiarówki w jakiej ma występować. Najczęściej jednak używamy haftów na podkładzie stabilnym, pianki powlekanej bawełną oraz materiałów elastycznych na boki.

To właściwie podstawa każdego naszego produktu. Materiały na miskach muszą być tylko delikatnie i elastyczne, aby piersi ładnie się w nich ułożyły. Z kolei mikrofibra, jakiej z reguły używamy na boki powinna mieć mocne, elastyczne włókna – zdradza Urszula Pindelska, konstruktorka marki Dalia.

Jak widać biustonosz to skomplikowana konstrukcja. Projekty, wykroje, kroje, hafty, miski, podkłady, kilkadziesiąt metrów nici. Wszystko po to, aby każda z pań mogła czuć się seksownie i zdrowo każdego dnia.

Polub i udostępnij:
Pin Share

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.