Polub i udostępnij:
Pin Share

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących wśród kobiet nowotworów. Zagrożone szczególnie są panie, które przeszły już menopauzę, ale także kobiety mające w rodzinie osobę, chorującą na nowotwór. Ale tak naprawdę rak może spotkać każdą z nas. 

piersi

Młode dziewczyny nie myślą o raku bo uważają, że problem nowotworu dotyczy kobiet po 50. roku życia

Aby skutecznie chronić się przed nowotworem  musimy pamiętać o regularnych badaniach. Samobadanie jest pierwszym krokiem do rozpoznania groźnej choroby, ale także torbieli, czy tłuszczaków. Podstawą profilaktyki jest jednak regularne wykonywanie badań diagnostycznych czyli  USG lub mammografii.

W praktyce jednak bywa inaczej

Wiele kobiet zapomina o własnym zdrowiu, znajdując na to wiele wymówek. Potwiedza to dr Marek Janisz, właściciel Kliniki Korona, specjalizującej się w diagnostyce i leczeniu chorób piersi. 

Dr Janisz twierdzi, że jest coraz więcej zachorowań na raka w grupie wiekowej poniżej 30. roku życia . 

Październik jest miesiącem walki z rakiem piersi

Kiedy ostatnio badałyście sobie piersi drogie Panie? Panowie – a kiedy Wasza żona, dziewczyna czy mama lub babcia – kiedy badała sobie biust? Rozmawiacie na takie tematy? Czy wiecie, że wcześniej wykryta zmiana jest w pełni do wyleczenia? Jakie znacie metody badań? Właśnie, zastanówcie się.

Czy wiesz, że co roku na świecie diagnozuje się ok. 1,7 miliona nowych zachorowań, a umiera ponad 500 000 kobiet.

W Polsce statystyki są równie przerażające – na raka zapada przeszło 16 500 kobiet rocznie a walkę z chorobą przegrywa aż 5 000 Polek .

Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi – kalendarzowo obchodzony 15 października – pomaga uświadomić kobietom, że w skutecznym zwalczaniu choroby kluczowa jest przede wszystkim regularna kontrola i wczesna diagnoza.

Badajmy się. Bo każda zmiana wcześnie wykryta jest wyleczalna. 

Polub i udostępnij:
Pin Share

5 komentarzy

  1. Często bywa tak, że kobiety się nie badają bo się po prostu boją.
    Moja mama jest tego przykładem. Zaciągnęłam ją na mamografię- szła jak na skazanie i czekała z sercem w gardle na wynik.I tak jest za każdym razem – myślę że nie tylko ona tak ma..

  2. A poza tym sama często zapominam się badać..chociażby z lenistwa!
    a jak trafię do lekarza to zależy na kogo trafię jeden mnie zbada drugi oleje..muszę zazwyczaj upominać się o skierowanie na usg piersi..taki to świat..niby profilaktyka jest ważna tylko dlaczego lekarze nie dbają o nią..tylko zazwyczaj trzeba wyciągać od nich wszystkie skierowania..jakby im za każde wypisanie skierowanie na badanie ujmowali im z pensji..ech

  3. Ciezki temat ,ja ogolnie wiem ze wykrycie raka to nie znaczy wyrok smierci ,smierc ominie jak nie pojdziesz do lekarza tak dobrze czytacie jak nie pojdziesz 🙂 jest ponad 200 sposobow unikac chemioterapii min jesc chili,morele ,papryka czerwona ,zamrozona cytryna i wiele wiele innych

  4. Powiem ci, że dużo ludzi wychodzi z błędnego założenia, że młodzi ludzie nie choruję, pierwszeństwo do lekarzy mają tylko schorowani emeryci! Prawda jest taka,że może gdyby ci emeryci nie zaniedbywali się za młodu…..Także, tego, warto się badać! Póki jest na to czas 🙂

  5. Niestety to temat wciąż obecny i chyba coraz bardziej. Dobrze, że powstało urządzenie Braster, służące do samobadania piersi w domu. Każda kobieta powinna mieć. Mój mąż wczoraj stwierdził, że mi kupi:) Od razu powiem, że nie – nie pracuję w tej firmie i nie spamuję, tylko obok mojego domu jest siedziba tej firmy, stąd kiedyś się zainteresowałam co to za obiekt:) Poza tym, nawet gdybym była związana z firmą, to myślę, że temat jest tak ważny, że każda kobieta powinna się o tym dowiedzieć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.