Nie ćwiczę od kilku miesięcy. Joga mnie nudzi a do streczingu się chwilowo nie nadaję. Swoje ulubione hardkorowe zajęcia zostawiam do lutego. Na siłownię wrócę w przyszłym roku, gdy skończy się bum noworocznych postanowień. Bieganie także. Teraz ćwiczę w domu. Mam hantle i rower stacjonarny. Kupiony w markecie kilka lat temu. Mały ale wariat. Kiedyś każdy wieczór na nim spędzałam. Rower stacjonarny – mały ale wariat.
Na początku półgodzinne, potem godzinne i dłuższe maratony filmowe, spędzałam na nim – gapiąc się w TV. W pół roku wysmukliłam łydki, uda i pupę. Największe rekordy biłam właśnie na nim. Ale jak wybrać najlepszy rower stacjonarny, aby jazda na nim była przyjemnością a nie katorgą? Aby uniknąć bólu kolan, wysmuklić i wzmocnić mięśnie nóg – najlepiej do wiosny? To banalnie łatwe, oto kilka wskazówek.
Pedałuj i nie myśl o wysiłku
Dlatego wybierałam wieczory na jazdę na rowerze stacjonarnym. Od 20-tej zazwyczaj wszyscy siadaliśmy na kanapie przed TV i oglądaliśmy ulubione seriale i programy – średnio do 22-ej. Nie zmieniłam przyzwyczajeń i rodzinnych rytuałów, tylko kanapę na rowerek. A na kanapie moje miejsce zajął Leoś. Schodziłam z niego jak kowboj i szłam pod prysznic. Zasypiałam niemal w locie. Najważniejsze – nie myśl o wysiłku, odwróć uwagę, skup się na czymś – film, książka albo słuchawki z ulubioną muzą.
Jaki rower stacjonarny wybrać?
Cichy i z wygodnym siodełkiem – mówiąc najprościej. Ale każdy z nas jest inny. Rower powinien być dobrze dobrany do wzrostu, aby nie obciążać kolan. Czyli musi mieć regulowaną wysokość siodełka ale i “kierownicy”- aby nie obciążać nadgarstków. Ruch musi być przyjemnością a jego efektem piękna sylwetka. I to w krótkim czasie. Oto kilka szczegółowych wskazówek i przykładowych modeli rowerów stacjonarnych, na które warto zwrócić uwagę. Rower stacjonarny – mały ale wariat.
Rodzaje rowerów stacjonarnych
Rowery pionowe – najbardziej podobne do tradycyjnych rowerów terenowych;
– świetne dla osób z problemami kardiologicznymi;
– najintensywniej ćwiczymy uda i pośladki;
– wady – obciąża kręgosłup;

Rowery mechaniczne – to najprostsze i najtańsze rowery;
– ZALETY – lekki, najtańszy, łatwa naprawa;
– WADY – wymaga większego wysiłku, jest dość głośny;

Rowery magnetyczne – nowocześniejsze;
– ZALETY – bardzo cichy, płynne ruchy;
– WADY – ciężki, wymagany serwis do ewentualnych napraw;

Rowery poziome – pozycja półleżąca;
– idealne dla osób z chorym kręgosłupem i z nadwagą;
– ćwiczymy – mięśnie brzucha i trochę mniej uda;

Rowery spinningowe – dla osób trenujących zawodowo;
– trening w domu – bez względu na warunki pogodowe;
– największe koła zamachowe;
Przed zakupem zwróć uwagę na:
Techniczne wskazówki:
– czy rower zmieści się do Twojej sypialni lub salonu;
– jaka jest dopuszczalna maksymalna waga;
– czy jest regulowane siodełko i kierownica;
– wielkość koła zamachowego – im większe tym lepiej;
– czy jest regulacja oporu – aby wybrać długi trening z lekkim oporem albo krótki z dużym oporem – zapobiega to rutynie i stwarza możliwości treningu wszystkim domownikom;
– funkcje – pomiar szybkości, przebyte odległości, spalone kalorie, sensory mierzące tętno i pomiar tkanki tłuszczowej – to wszystko motywuje do dalszych treningów i monitoruje efekty;
Więcej informacji – jak wybrać rower stacjonarny.
Jaki powinien być dobry rower stacjonarny?
– stabilny i cichy;
– z płynnym ruchem – bezpiecznym dla kolan i stawów;
– z regulacją siodełka i kierownicy – zarówno w pionie jak i poziomie;
Dla kogo rower stacjonarny?
– dla osób aktywnych – trening bez wychodzenia z domu i bez względu na pogodę;
– dla osób mających problemy ze stawami, nie mogącymi biegać i z otyłością;
– dla osób z chorym kręgosłupem, układem krążenia;
Trening aerobowy w domu na rowerze stacjonarnym jest dla każdego. To skuteczny sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów, wyrzeźbienie łydek, ud i pośladków, dotlenienie organizmu i nabrania kondycji. Bez względu na współistniejące choroby i ograniczenia pogodowe. Dobierz odpowiedni dla siebie rower i ciesz się zdrowiem i kondycją. Mój rowerek stoi na wprost TV i mijam go kilkanaście razy dziennie. Aż się chce usiąść – chociaż na pół godziny..
Rower stacjonarny – mały ale wariat
Dzisiaj, gdybym zdecydowała się na kupno rowerka stacjonarnego, wybrałabym rower magnetyczny. Kilka lat temu to był zakup spontaniczny, nieprzemyślany i w markecie – gdzie do wyboru były tylko dwa. Teraz porównując modele, już wiem czego oczekuję od roweru i jaki jest dla mnie najlepszy.
A Ty, masz już swój wybrany model?