Życie seksualne mężczyzn po 50 r.ż.

Polub i udostępnij:
Pin Share

Seksualność mężczyzn z upływem czasu i zmianami hormonalnymi, w okresie andropauzy maleje, ale całkowicie nie zanika. Aby jak najdłużej cieszyć się zdrowiem należy regularnie wykonywać podstawowe badania. Życie seksualne mężczyzn po 50 r.ż.

Wyzwanie dla andrologów

Po pięćdziesiątce zmiany w życiu zostały już zaobserwowane przez lekarzy i naukowców kilkadziesiąt lat temu. Niektóre są ostrzeżeniem, np. zaburzenia erekcji mogą wyprzedzać o wiele lat zawał serca. Wczesne ich rozpoznanie może zmienić bardzo wiele w życiu mężczyzny i jego rodziny.

Mężczyzni przeciętnie żyją krócej od kobiet. Ostatnio pojawił się problem późnego ojcostwa, gdyż panowie właśnie po 50. roku życia, decydują się na potomstwo, mając już niekiedy dorosłe dzieci. Mężczyzna w tym wieku nie wykazuje najczęściej jeszcze zaburzeń w sferze rozrodczości (jest dobrze zachowana do 70. roku życia), ale pojawiają się symptomy zmian ogólnoustrojowych – zmiany naczyniowe, w układzie kostnym, w układzie moczowo-płciowym.

Badania

Organizm mężczyzny wymaga od czasu do czasu kontroli. Duże znaczenie ma wykonanie niektórych badań nawet w wieku średnim, kiedy nie ma teoretycznie podstaw do nieprawidłowości. Wykonane teraz badania mogą, po kilku latach, być punktem odniesienia, w sytuacji, kiedy pojawią się jakiekolwiek problemy zdrowotne. Niezależnie od wieku jest kilka badań, m.in. morfologia krwi, badanie moczu i badanie OB, które należy wykonywać conajmniej raz w roku.

Morfologia krwi

Pozwala na wykrycie wielu chorób, takich jak: niedokrwistość, niektóre nieprawidłowości w krzepnięciu krwi czy różnego rodzaju białaczki.

Badanie hsCRP

Wydaje się, że obecnie lepszym niż OB wskaźnikiem toczącego się stanu zapalnego jest badanie hsCRP (białko ostrej fazy, oznaczane wysokoczułą metodą). Badanie to dodatkowo ma znaczenie jako marker podwyższonego ryzyka wystąpienia choroby wieńcowej.

Badanie układu moczowego

Pozwala na wykrywanie chorób nerek czy zakażeń układu moczowo-płciowego. Badanie układu moczowego należy uzupełnić o oznaczenie: mocznika, kreatyniny, kwasu moczowego i badanie elektrolitów (Na, K), ważnych w ocenie gospodarki wodno-elektrolitowej.

Oznaczenie poziomu glukozy

Badanie to pozwala na wczesne wykrycie jednego z najgroźniejszych schorzeń XXI wieku, cukrzycy – choroby powodującej wiele poważnych powikłań – m.in. uszkodzenie nerek, wzroku.

Lipidogram

Jest to oznaczenie poziomu cholesterolu, jego frakcji HDL (“dobrego” cholesterolu) i LDL (“złego” cholesterolu) oraz triglicerydów. Pozwala na ocenę ryzyka rozwoju miażdżycy – podstawowej przyczyny chorób krążenia – szczególnie choroby wieńcowej. Bardzo ważnym elementem tego badania jest prawidłowe i właściwe przygotowanie się przed jego wykonaniem. Wymagane jest spożycie ostatniego posiłku przed godziną 18, w dniu poprzedzającym badanie i bycie na czczo.

Próby wątrobowe

Próby wątrobowe to grupa badań, która pozwala na ocenę funkcji wątroby i dróg żółciowych. Podstawowymi parametrami są oznaczenia poziomów enzymów wątrobowych (ALT, AST, GGTP, ALP) i bilirubiny.

Oznaczenie poziomu PSA

Marker ten jest charakterystyczny dla przerostu gruczołu krokowego lub procesu nowotworowego tego narządu. Badanie to można poszerzyć o wykonanie dodatkowego oznaczenia tzw. wolnego PSA (fPSA). Iloraz wolnego PSA do całkowitego PSA pozwala na bardziej precyzyjną diagnostykę w przypadku podejrzenia procesu nowotworowego.

Oznaczenie poziomu testosteronu

Testosteron jest odpowiedzialny za sprawne funkcjonowanie całego organizmu, za stan fizyczny i psychiczny, ale przede wszystkim za libido i sprawność seksualną.

Badanie kału

Badanie to ma na celu wykrycie krwawienia z przewodu pokarmowego, które może być pomocne w diagnostyce (niekiedy bardzo wczesnej) polipów i nowotworów jelita grubego.

Życie seksualne w wieku dojrzałym?

Badania, przeprowadzone w Polsce przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, wskazują, że 60% mężczyzn i 35% kobiet po 50. roku życia jest zainteresowanych seksem i ma on dla nich istotne znaczenie.  Życie seksualne z upływem czasu i zmianami hormonalnymi, w okresie andropauzy maleje, ale całkowicie nie zniknie przy ogólnym dobrym samopoczuciu. Ogólny stan zdrowia ma wpływ na seksualność mężczyzn.

Źródło wiedy – internet

Internet ułatwia zdobywanie wiedzy i kontaktów, ale także znajdowanie partnerów. Internet również w dziedzinie seksualności okazuje się “oknem na świat”. Dbając o zdrowie psychiczne i fizyczne, można długo cieszyć się satysfakcjonującym życiem seksualnym.

Polub i udostępnij:
Pin Share

2 komentarze

  1. It’s hard to find knowledgeable people on this topic, but you sound like you know what you’re talking about! Thanks

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.